Przegląd samochodu

Przegląd samochodu w Krakowie

Niezależnie od tego, czy kupujemy nowe auto, czy też weszliśmy w posiadanie używanego samochodu, oczekujemy, że przez najbliższe lata wydatki związane z czterema kółkami ograniczą się do tankowania, zmiany opon, nabijania klimatyzacji lub dolewania oleju bądź płynu do spryskiwaczy. Nie jest to zadanie niewykonalne, ale żeby utrzymać nasze auto w dobrym stanie, konieczne są regularne przeglądy pod okiem specjalisty.

Dlaczego przegląd samochodu jest tak ważny?

Podobnie jak w przypadku ludzkiego zdrowia, koszty profilaktyki auta są znacznie niższe od wydatków na serwisowanie uszkodzeń. Wykrycie problemu daje nam możliwość szybkiej reakcji oraz zlikwidowania usterki, zanim stosunkowo niepozorna awaria doprowadzi do poważnych konsekwencji. Wiele podzespołów samochodu zużywa się stosunkowo powoli, przez co można łatwo przeoczyć pierwsze symptomy ich nieprawidłowego działania. Chociaż nowsze auta informują kierowcę o niskim ciśnieniu w oponach lub poziomie oleju, wiele podzespołów wciąż wymaga wizualnej inspekcji. Nawet jeżeli kierowca ma doświadczenie w przeprowadzaniu napraw, silnik może być ukryty pod osłoną z tworzywa sztucznego, co utrudnia namierzenie awarii. W przypadku przeprowadzenia oględzin podwozia niezbędne jest podniesienie samochodu. W ten sposób sprawdzić można zakres ruchu przednich kół, działanie zawieszenia oraz stan układu wydechowego.

Jeżeli na desce rozdzielczej zapali się lampka ostrzegająca o problemach z jednostką napędową, wizyta w serwisie staje się koniecznością. Warto jednak zauważyć, że kontrolka może odnosić się do licznych awarii lub nieprawidłowości w obrębie silnika oraz układu wydechowego. Od zapchanego filtra, wadliwie działającego silniczka krokowego, po poważniejsze uszkodzenia w jednostce napędowej. Wszystkie te czynniki prowadzą do zapalenia lampki „check engine”. Dokładną przyczynę jest w stanie ustalić jedynie specjalista. Równie trudne do samodzielnego namierzenia są problemy związane z układem jezdnym. Niezauważalne dla oka różnice w ustawieniu kół prowadzą do nierównomiernego zużycia bieżnika, co z kolei oznacza konieczność przedwczesnej wymiany ogumienia. Odpowiednia geometria kół ułatwia prowadzenie auta, jednakże w przypadku rozregulowania układu łatwo zignorować pierwsze znaki, świadczące o złym ustawieniu opon.

Przegląd w warsztacie, a przegląd techniczny w Stacji Kontroli Pojazdów

Może się wydawać, że rokroczna wizyta w Stacji Kontroli Pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego jest tożsama z przeglądem w serwisie. Chociaż obydwie czynności łączy w istocie wiele wspólnych elementów, nie są one tożsame. Badanie w SKP ma na celu ustalenie, czy samochód może zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Na pierwszym miejscu stawiane są kwestie bezpieczeństwa. Takie badanie skupia się na:

  • sprawdzeniu oświetlenia, wycieraczek oraz spryskiwaczy,
  • kontroli stanu ogumienia, układu hamulcowego i jezdnego, amortyzacji, podwozia oraz nadwozia.
  • sprawdzeniu stanu i wydajności układu wydechowego oraz emisji spalin,
  • namierzeniu potencjalnych wycieków,
  • sprawdzenia elementów identyfikujących i obowiązkowego wyposażenia samochodu.

Poważne awarie mogą zostać wykryte w SKP, a nawet uniemożliwić dopuszczenie samochodu do ruchu, jednakże takie badanie nie wykryje wszystkich awarii. Diagnosta w SKP kontroluje elementy mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Nie sprawdza natomiast dokładnie np. komputera pokładowego, systemu wtrysku bądź stanu jednostki napędowej.

Oddanie samochodu do warsztatu na przegląd ma na celu zbadanie wszystkich funkcji pojazdu oraz ustalenie, czy jest on eksploatowany w optymalny sposób. W razie wykrycia awarii z miejsca można przystąpić do napraw. Z tego powodu, jeżeli chcemy upewnić się, czy nasze auto działa we właściwy sposób, powinnyśmy powierzyć je w ręce specjalistów. Przegląd samochodu Kraków w warsztacie GEMMA to gwarancja rzetelnego sprawdzenia wszystkich podzespołów auta z najwyższą dokładnością.

przegląd samochodu kraków
przegląd samochodu kraków