Konserwacja skóry w samochodzie

Konserwacja skóry w samochodzie

Skóra to materiał, który łączy w sobie wytrzymałość oraz wygląd, który uczynił z niej synonim prestiżu oraz luksusu w samochodowych wnętrzach. Decydując się na skórzaną tapicerkę, oczekujemy, że przez lata będziemy mogli cieszyć oczy eleganckim wyglądem, jednakże materiał ten może po kilku latach stracić cały swój urok. Dlaczego?

Specyfika skórzanej tapicerki

Chociaż skóra należy do jednych z najbardziej wytrzymałych materiałów stosowanych podczas wykończenia wnętrza, to wciąż wymaga ona regularnej konserwacji. Do niewątpliwych zalet skóry można zaliczyć jej elastyczność, odporność na wilgoć oraz fakt, że mamy do czynienia z materiałem oddychającym. Skóra posiada również warstwę ochronną, która chroni jej powierzchnię przed zabrudzeniami oraz promieniami ultrafioletowymi. W efekcie skórzana tapicerka nie sprawia wielu problemów podczas czyszczenia tak długo, jak warstwa ochronna pozostaje obecna. Gdy na skutek niewłaściwej konserwacji wspomniana powłoka zniknie, zauważymy, że skóra zacznie pękać lub pokryje się odbarwieniami w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych.

Czyszczenie i konserwacja skóry w samochodzie – dlaczego jest tak ważna?

Regularna konserwacja tapicerki pozwala wydłużyć jej żywotność i uchronić materiał przed odkształceniami oraz utratą barwy. Warto pamiętać, że pod wpływem wysokiej temperatury, np. w upalne dni lub podczas długotrwałego korzystania z funkcji podgrzewania fotelu może dojść do zabarwienia skóry poprzez kontakt z ubraniami. Mowa tutaj zwłaszcza o tych wykonanych z ortalionu oraz  jeansu. Ze względu na swoją strukturę skórzana tapicerka może stanowić źródło rozwoju szkodliwych dla zdrowia bakterii oraz mikroorganizmów. Regularne odkurzanie oraz czyszczenie skóry pozwala uniknąć zarówno występowania alergii, jak i widoku odbarwionych, popękanych obić.

konserwacja skóry w samochodzie

O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem czyszczenia skóry?

Zanim przystąpimy do mycia tapicerki, musimy sprawdzić, czy w naszym aucie znajdują się obicia ze skóry naturalnej, czy też z syntetycznego odpowiednika. Jest to istotne, gdyż materiały te różnią się pod względem sposobu konserwacji, a producenci często wykorzystują obydwa rodzaje skóry w obrębie tego samego elementu. Przykładowo fotel wykończony dwoma rodzajami materiału będzie posiadał siedzisko ze skóry naturalnej – ze względu na jej wytrzymałość – oraz boki obszyte syntetycznym odpowiednikiem. Zmniejsza to koszt elementu w porównaniu do części pokrytych w całości skórą naturalną.

Konserwacja skóry w samochodzie – samodzielnie czy w warsztacie?

Pierwszą kwestią, o której musimy pamiętać w przypadku czyszczenia skóry, jest regularność. Tapicerka powinna być konserwowana co około 3-4 miesiące. Dzięki temu wnętrze naszego samochodu będzie się wspaniale prezentowało przez długie lata. Jeżeli chcemy samodzielnie zadbać o tapicerkę w aucie, musimy wiedzieć, że proces czyszczenia jest dosyć czasochłonny i wymaga zakupu odpowiednich środków konserwujących. Pierwszym etapem czyszczenia jest odkurzanie, podczas którego należy uważać, aby nie zadrapać powierzchni tapicerki końcówką odkurzacza. Następnie trzeba przetrzeć powierzchnię skóry lekko wilgotną szmatką i zaaplikować środki konserwujące.

Aby dostać się do każdego zakamarka tapicerki i zadbać o odpowiednie wtarcie preparatów ochronnych, musimy poświęcić sporo wolnego czasu. W przypadku czyszczenia foteli oraz tylnej kanapy możemy spędzić 3-4 godziny na pracy. Jeżeli nie mamy doświadczenia w samodzielnym czyszczeniu skóry, brakuje nam czasu lub nie chcemy samodzielnie dobierać zróżnicowanych preparatów konserwujących do konkretnych rodzajów skóry, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie samochodu w ręce profesjonalistów.

Konserwacja skóry w samochodzie Kraków

Fachowcy w serwisie GEMMA zadbają o kompleksowe czyszczenie skóry bez obaw o uszkodzenie jej powierzchni lub przeoczenie trudno dostępnych fragmentów. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych odkurzaczy oraz końcówek konserwacja tapicerki w warsztacie nie tylko jest bezpieczna, ale również przebiega szybciej, niż ma to miejsce w przypadku samodzielnego czyszczenia. Wieloletnie doświadczenie oraz dostęp do wachlarza kosmetyków do skóry sprawia, że niezależnie od rodzaju materiału, Twój samochód opuści warsztat w doskonałej kondycji, a tapicerka w jego wnętrzu będzie cieszyła oko przez długi czas.

Konserwacja skóry w samochodzie cena

W serwisie GEMMA oferujemy naszym klientom konserwację tapicerki w cenie rozpoczynającej się od 40 złotych, co może zostać połączone z innymi zabiegami konserwującymi lakier lub wnętrze auta.

konserwacja skóry w samochodzie Kraków