Wymiana oleju

Bezpłatna wymiana oleju

Wymiana oleju w naszym serwisie to pewność dobrze i sprawnie przeprowadzonej usługi. Kupując u nas olej i filtry można od razu bezpłatnie wymienić je w swoim pojeździe. GEMMA dysponuje stanowiskami przygotowanymi do szybkiej wymiany olejów i filtrów w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych i autobusach. Można umówić się wcześniej na wizytę lub po prostu podjechać i skorzystać z tej opcji.

olej wylewany z butelki w celu wymiany oleju

Wymiana oleju

Wymiana oleju przeprowadzana regularnie jest niezwykle istotna, gdyż jego zadaniem jest nie tylko smarowanie ruchomych części oraz redukcja tarcia, ale również zapewnienie odpowiedniej ochrony przed wysoką temperaturą i zanieczyszczeniami. Zużycie oleju oraz filtra zależy w dużej mierze od sposobu jazdy, a także ogólnego stanu technicznego pojazdu. Z tego powodu warto pamiętać o regularnych wizytach w serwisie. Pomoże to wydłużyć żywotność silnika oraz uniknąć kosztownych napraw w przyszłości. 

Wymiana oleju silnikowego – dlaczego jest taka ważna?

Podstawowym zadaniem oleju jest smarowanie ruchomych części silnika oraz ograniczenie ilości miniaturowych opiłków metalu w układzie olejowym, które powstają podczas użytkowania pojazdu. Dobrze dobrany olej skutecznie przenosi drobiny w kierunku filtra, co nie pozwala na pogorszenie właściwości smarnych. Z kolei zbyt rzadka wymiana oleju prowadzi do gwałtownego zużycia jednostki napędowej w wyniku zwiększonego tarcia oraz utraty lepkości płynu eksploatacyjnego. Jest to niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do:

  • korbowodu,
  • poważnego uszkodzenia cylindrów,
  • zniszczenia całego silnika już po kilkunastu kilometrach jazdy z suchą miską olejową.

Warto zauważyć, że uzupełnianie płynów eksploatacyjnych – chociaż istotne – nie jest w stanie zastąpić kompleksowej wymiany przeprowadzanej przez fachowców. Wizyta w serwisie umożliwia odprowadzenie z instalacji znacznie większej ilości zużytego płynu oraz wymianę innych części, takich jak uszczelki oraz filtr.

Jak często wymieniać olej?

Regularna wymiana oleju to najlepszy sposób, aby uniknąć kosztownych napraw. Na to, jak często należy udać się do serwisu, wpływają takie czynniki, jak:

  • jego wiek,
  • stan techniczny samochodu,
  • rodzaj użytkowanego oleju.

Obecnie produkowane auta oraz płyny eksploatacyjne wysokiej jakości sprawiają, że tę czynność powinniśmy wykonywać po przejechaniu od 10 000 do 15 000 kilometrów – średnio raz na rok. Samochody z instalacją LPG powinny trafić na wymianę oleju nieco szybciej – raz na 10 000 kilometrów ze względu na wyższą temperaturę spalania paliwa w komorach, co prowadzi do szybszego zużycia oleju.

Warto mieć na uwadze, że styl jazdy również wpływa na stopień eksploatacji silnika oraz oleju. Pojazdy użytkowane w ekstremalnych warunkach (np. samochody rajdowe) powinny przechodzić wymianę oleju co 5 000 kilometrów. Auta użytkowane głównie w miastach po przejechaniu maksymalnie 10 000 kilometrów. W przypadku pojazdów używanych na średnich dystansach do serwisu należy udać się po pokonaniu od 10 000 do 15 000 kilometrów. Z kolei samochody regularnie pokonujące duże odległości bez wyłączania silnika powinny skorzystać z wymiany co 20 000 kilometrów.

Wymiana oleju Kraków – ile trwa wymiana oleju?

W serwisie GEMMA wiemy, jak cenny jest Twój czas. Doświadczony personel przystępuje do wymiany z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi, co pozwala skrócić czas wymiany do kilkudziesięciu minut. Jeżeli kupujesz olej oraz filtry w naszym warsztacie, możesz bezpłatnie skorzystać ze stanowiska do szybkiej wymiany płynów eksploatacyjnych.

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej – nowa jakość konserwacji

Automatyczna skrzynia biegów to złożony system części, który wymaga specjalnej uwagi. Aby zadbać o sprawne działanie automatu, należy w pierwszej kolejności skupić się na oleju. To dzięki niemu wszystkie elementy będą poruszały się gładko i zapewnią płynną jazdę. Dynamiczna wymiana oleju prowadzona jest z pomocą specjalnej maszyny, która odsysa stary płyn z instalacji i zastępuje go nowym. Umożliwia to gruntowne wyczyszczenie instalacji oraz kompletną wymianę oleju, co znacznie wydłuża żywotność skrzyni biegów.

Serwis GEMMA – dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej

W naszym warsztacie zapewniamy w pełni profesjonalną obsługę z wykorzystaniem renomowanych środków czyszczących, które skutecznie pozbędą się wszelkich zanieczyszczeń. W zależności od rozmiarów instalacji oraz zakresu prac dynamiczna wymiana zajmuje od 1 do 3 godzin, jednak na takie efekty warto czekać. Skrzynia biegów zostanie kompleksowo oczyszczona, a nowy olej zapewni gładkie działanie przez kolejne tysiące kilometrów. W serwisie GEMMA usługa ta kosztuje 350 złotych.

Wymiana filtra oleju – co jeszcze możemy zrobić dla Twojego auta?

Zmiana oleju nie będzie miała wiele sensu, jeżeli nie zadbamy również o kondycję filtra. Ten element wyłapuje wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia w instalacji i nie pozwala, aby zaszkodziły one tłokom oraz innym ruchomym elementom silnika. Z czasem nagromadzone zabrudzenia sprawiają, że filtr się zatyka i przestaje pełnić swoją funkcję. W takim wypadku nie pomoże nawet najdroższy olej, który szybko ulegnie zanieczyszczeniu. Aby zapewnić maksymalną skuteczność zaleca się, aby wymiana filtra oleju następowała raz w roku. Najlepiej przeprowadzić ją razem z wprowadzeniem nowego płynu do instalacji oraz sprawdzeniem uszczelek.

wymiana oleju silnikowego przez mechanika