Przegląd klimatyzacji samochodowej

Przegląd klimatyzacji samochodowej w Krakowie

Układ klimatyzacji w samochodzie jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, które dba o nasz komfort podczas jazdy. Możliwość ustawienia dowolnej temperatury sprawia, że nawet podczas siarczystych mrozów lub fali upałów korzystanie z auta nie jest uciążliwe. Jednakże układ klimatyzacji z czasem ulega zapchaniu lub zabrudzeniu, co może stwarzać dogodne warunki do rozwoju szkodliwych grzybów. Z jakimi usterkami możemy się spotkać w naszym samochodzie i jak często należy oddać auto na przegląd klimatyzacji?

Jakie czynniki sprawiają, że klimatyzacja wymaga przeglądu?

Nieszczelność instalacji chłodzącej – chociaż zasada działania klimatyzacji w samochodzie jest taka sama, jak w przypadku lodówki, budowa urządzeń oraz warunki pracy są zupełnie inne. Klimatyzacja w aucie narażona jest na liczne wstrząsy i naprężenia, które nie występują w przypadku sprzętu AGD. Z tego powodu z czasem układ może stawać się coraz mniej szczelny, przyczyniając się do ubytku czynnika chłodniczego z instalacji. Warto nadmienić, że niewielkie ubytki czynnika nie zawsze oznaczają konieczność gruntownego remontu.

W zależności od producenta rocznie z układu ubywa od 10 do 15% czynnika chłodniczego w wyniku użytkowania oraz drobnych nieszczelności, które nie wpływają znacząco na działanie układu. Jeżeli jednak z instalacji znika ponad 20% chłodziwa, samochód powinien trafić do serwisu. Zbyt duży ubytek czynnika chłodniczego sprawia, że pomimo działającej sprężarki, układ ma coraz większe problemy z utrzymywaniem niskiej temperatury. Oprócz zmniejszonego komfortu jazdy, brak odpowiedniej ilości chłodziwa może doprowadzić do zatarcia sprężarki oraz trwałego uszkodzenia innych elementów instalacji.

Nieprzyjemny zapach – to druga kategoria najczęstszych problemów z klimatyzacją. Chociaż w tym przypadku instalacja może działać poprawnie, to po jej uruchomieniu z wylotów wydobywa się przykra woń. Związane jest to z wilgotnymi i ciepłymi warunkami, które panują wewnątrz klimatyzacji, a dokładniej w rejonie parownika. Klimatyzacja jest wymarzonym miejscem do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, a drażniący zapach pleśni oznacza, że wewnątrz naszej instalacji najprawdopodobniej pojawił się grzyb.

Powodów dla pojawienia się nieprzyjemnego zapachu jest wiele – np. długa przerwa w użytkowaniu klimatyzacji lub zbyt rzadko wymieniany filtr – jednak niezależnie od przyczyn, nie należy ignorować zapachu dochodzącego z wylotów. Oprócz dyskomfortu jesteśmy narażeni na działanie bakterii oraz zarodników pleśni, które są pompowane wraz z powietrzem do wnętrza samochodu.

Może to doprowadzić do:

  • infekcji górnych dróg oddechowych oraz oczu,
  • pojawienia się wysypki,
  • reakcji alergicznych,
  • złego samopoczucia,
  • bólu gardła i innych dolegliwości.
serwis klimatyzacji samochodowej Kraków
serwis klimatyzacji samochodowej Kraków

Kiedy przegląd klimatyzacji samochodowej staje się niezbędny?

Podobnie jak w przypadku innych elementów samochodu, tak samo klimatyzacja z czasem ulega zużyciu. Najczęściej związane jest to z ubytkiem czynnika chłodniczego, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie przeglądu klimatyzacji raz na roknajlepiej na wiosnę, gdyż filtr „wyłapuje” najwięcej zanieczyszczeń w lecie oraz podczas jesieni. Regularne uzupełnianie chłodziwa oraz kontrolowanie filtra to najlepszy i najskuteczniejszy sposób, aby zadbać o dobrą kondycję klimatyzacji. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż wymiana zatartej sprężarki lub zakup nowych części.

Najłatwiejszym do zaobserwowania objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę na działanie klimatyzacji, jest niewystarczające chłodzenie, przerywana praca układu lub kompletny brak nawiewu. Jeżeli spotkamy się z taką usterką, oznacza to, że system nie działa prawidłowo i powinien trafić w ręce specjalistów. Jeżeli uruchomieniu klimatyzacji towarzyszy hałas, najprawdopodobniej mamy do czynienia z uszkodzonym, obluzowanym lub zatartym sprzęgłem sprężarki. Trzecim objawem, wskazującym na konieczność wizyty w serwisie, jest wspominany wcześniej zapach pleśni oraz wilgoci.

Przegląd klimatyzacji samochodowej – cena

Regularny serwis układu chłodzenia to najlepszy sposób, aby zadbać o jego żywotność. Podczas przeglądu sprawdzony zostaje poziom czynnika chłodniczego, szczelność instalacji, filtr, a także jej działanie oraz czystość. Ze względu na złożoną budowę klimatyzacji niezalecane jest prowadzenie samodzielnych napraw. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zlecenie kompleksowego badania specjalistom. Oprócz wyższej jakości usługi zyskujemy również dostęp do fachowych porad, które pomogą w skutecznej konserwacji auta. Przegląd klimatyzacji w serwisie GEMMA kosztuje tylko 99 złotych. To znacznie mniej, niż wydatki związane z wymianą i regeneracją uszkodzonych części. Z tego powodu – podobnie jak w przypadku zdrowia – znacznie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przegląd klimatyzacji samochodowej Kraków

Przegląd klimatyzacji w naszym warsztacie to gwarancja satysfakcji. Dzięki wykorzystaniu precyzyjnych czujników dokładnie sprawdzamy szczelność instalacji, a następnie przystępujemy do badania przewodów oraz filtru, aby zapewnić klientom maksymalny komfort podczas jazdy.

***

Nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie? Zapraszamy na ozonowanie klimatyzacji!

serwis klimatyzacji samochodowej Kraków
serwis klimatyzacji samochodowej Kraków