Wymiana opon

W naszej ofercie znajdziecie Państwo także usługi związane z wymianą i serwisowaniem opon samochodowych. Dysponujemy najwyższej klasy urządzeniami do montażu i wyważania opon. W swojej ofercie mamy opony najlepszych polskich i światowych marek w przystępnych cenach. W razie potrzeby oferujemy także możliwość przechowania opon do czasu następnej sezonowej wymiany.

Zakup opon oraz rezerwacja terminu wymiany opon są możliwe na stronie www.gemmaopony.pl

wymiana opon przez mechanika

Wymiana opon Kraków

Stan kół oraz opon decyduje nie tylko o osiągach samochodu, ale również o naszym bezpieczeństwie. Starannie dobrane ogumienie zapewnia:

 • dobrą przyczepność,
 • skraca drogę hamowania,
 • umożliwia skuteczne przełożenie mocy silnika.

Z kolei wyważenie kół redukuje drgania nadwozia podczas jazdy oraz zmniejsza możliwość utraty kontroli nad autem. Co warto wiedzieć o konserwacji ogumienia i kół naszego samochodu?

Wymiana opon – letnie i zimowe, a uniwersalne

Regularna zmiana ogumienia jest czynnością, z którą większość kierowców styka się dwa razy do roku – na wiosnę i pod koniec jesieni. Ogólna zasada mówi, że wymiana opon na zimowe powinna nastąpić, gdy średnia temperatura dobowa spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej granicy mieszanka gumowa wykorzystana w oponach letnich staje się twarda i traci swoje właściwości zmniejszając przyczepność. Modele zimowe i letnie różnią się nie tylko pod względem składu, ale również wykorzystanego bieżnika, który dostosowany jest do konkretnego rodzaju nawierzchni. Warto pamiętać, aby wymiana opon na letnie nie nastąpiła zbyt wcześnie. O ile temperatura dobowa może wynosić więcej, niż 7 stopni, to jeśli przemieszczamy się o świcie lub wieczorem, możemy regularnie napotykać na niższe temperatury. W takim wypadku warto wstrzymać się ze zmianą opon.

Potencjalną alternatywą dla kierowców mogą być opony całoroczne zwane również uniwersalnymi. Możliwość użytkowania jednego zestawu ogumienia przez dwanaście miesięcy wydaje się interesującą opcją, ale trzeba zwrócić uwagę na duże ograniczenia tych opon. Ze względu na właściwości mieszanek nie da się stworzyć modelu, który zachowa jednakowe parametry przy 30-stopniowym upale i siarczystym mrozie. Z tego powodu opony uniwersalne tworzone są z myślą o zapewnieniu przyczepności w zimie, z uwzględnieniem niektórych elementów letniego ogumienia. Jeżeli decydujemy się na użytkowanie modeli uniwersalnych, musimy pamiętać, że całoroczne wykorzystanie jednego zestawu opon poskutkuje również szybszym zużyciem bieżnika.

Kiedy wymienić opony?

Ze względu na dużą ilość czynników trudno jest dokładnie ocenić kondycję opon, gdyż na ich stan wpływa:

 • wiek,
 • starcie bieżnika,
 • rodzaj nawierzchni,
 • obciążenie,
 • składowanie,
 • sposób pokonywania zakrętów,
 • częstotliwość gwałtownych przyspieszeń i hamowań,
 • utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia wewnątrz opony.

W przybliżeniu nowy zestaw ogumienia powinien umożliwić przejechanie od 50 do 80 tysięcy kilometrów pod warunkiem odpowiedniej konserwacji. Liczby te zostały określone przez producentów na podstawie badań zużycia bieżnika. W przypadku samochodów osobowych przepisy określają minimalną głębokość bieżnika na 1,6 mm, jednakże wytwórcy ogumienia uznają tę liczbę za zbyt niską, aby zapewnić odpowiednią przyczepność w trakcie jazdy po mokrej nawierzchni. W odniesieniu do opon letnich proponowaną minimalną głębokością bieżnika są 3 milimetry, natomiast w ogumieniu zimowym – 4 milimetry.

Chociaż zużycie bieżnika dosyć dokładnie mówi nam, kiedy należy wymienić opony na nowe, trzeba zwrócić uwagę na inne kryteria. Jednym z nich jest ilość przejechanych sezonów. Jeżeli nie korzystamy przez cały rok z uniwersalnego zestawu, będziemy regularnie zmieniali opony. W takim wypadku warto wiedzieć, ile w przybliżeniu pokonujemy kilometrów w każdym sezonie, aby ocenić zużycie ogumienia. W zależności od przejechanego dystansu opony mogą nam służyć od 5 do 8 sezonów – w przypadku zestawów zimowych nawet dłużej, gdyż o tej porze roku zwykle mniej korzystamy z auta. Jednocześnie nasuwa się pytanie: przez ile lat można użytkować jeden zestaw, jeżeli przejeżdżamy rocznie mniej niż 5000 kilometrów w sezonie? Zadbane opony mogą służyć nam nawet przez 10 lat od daty produkcji, którą znajdziemy na ścianie bocznej pod postacią kodu DOT. Aby utrzymać ogumienie w dobrej kondycji, należy skorzystać z usług wulkanizatora i dopilnować, aby opony były przechowywane we właściwy sposób.

Wymiana opon Kraków

Serwis GEMMA oferuje szeroki wybór usług związanych z ogumieniem. Zajmujemy się wymianą opon na felgach stalowych i aluminiowych o rozmiarach od 12 do 22 cali, a także obsługą samochodów dostawczych oraz busów. Prowadzimy także konserwację ogumienia, natomiast w sytuacji, gdy klient chce się pozbyć zużytej opony, zajmujemy się także utylizacją starych kompletów. Dajemy również możliwość składowania ogumienia wraz z felgami, dzięki czemu Twoje opony będą przechowywane w idealnych warunkach niezależnie od pory roku.

Wymiana opon cena

W zależności od wielkości opon oraz rodzaju felg ceny w naszym serwisie wahają się od 80 do 140zł. 

naprawa opony dokonywana przez mechanika
naprawa opony

Naprawa opony

Na czym polega naprawa opony? Jest to tzw. wulkanizacja, czyli chemiczny proces sieciowania cząsteczek polimeru prowadzący do utwardzenia i stworzenia gumy wulkanizowanej – tworzywa dużo wytrzymalszego i bardziej elastycznego od naturalnych tworzyw. Obecnie słowo to kojarzy się przede wszystkim z warsztatami samochodowymi, które zajmują się naprawą ogumienia. Wulkanizacja pozwala usunąć uszkodzenia z opon, a także poprawić ich żywotność, dzięki czemu jeden komplet może posłużyć nam przez wiele lat. W warsztatach możemy spotkać się m.in. z wulkanizacją na zimno, która jest skuteczną metodą naprawy opony. Naprawa opon w serwisie GEMMA to gwarancja pełnej satysfakcji podczas każdej wizyty.

Wulkanizacja na zimno – nazywana również wulkanizacją chemicznąto metoda polegająca na zasklepieniu uszkodzenia za pomocą materiału naprawczego, który zasklepia dziurę. Ten sposób stosowany jest głównie do wypełniania niewielkich, punktowych przebić na czole opony, spowodowanych przez np. gwoździe. Jest to szybka i tania metoda, która zapewnia efekty na kilkanaście miesięcy od zaaplikowania uszczelniacza, chociaż jego trwałość zależy od intensywności użytkowania opony.

Naprawa opon w naszym serwisie to odpowiedź na wszystkie potrzeby klientów, którzy poszukują miejsca do naprawy ogumienia.

Naprawa opony cena

W naszym serwisie koszt wulkanizacji opony wynosi od 70zł. 

Wyważanie kół Kraków

Jest to z pozoru niewielka czynność, która ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Złe wyważenie skutkuje szybszym zużyciem:

 • amortyzatorów,
 • drążków kierowniczych,
 • ogumienia oraz łożysk,

oraz:

 • pogorszeniem właściwości jezdnych,
 • wydłużoną drogą hamowania,
 • niższym komfortem jazdy.

Jeżeli nadwozie samochodu podczas jazdy zaczyna drżeć, a przy ostrych skrętach tył samochodu traci przyczepność, powinniśmy skorzystać z usług serwisu. Kolejnym znakiem złego wyważenia może być nietypowe zużycie bieżnika oraz charakterystyczny szum. Przyczyn złego wyważenia może być wiele – pozycja opon oraz felg, ułożenie kół względem siebie, osadzenie na piaście – dlatego warto regularnie sprawdzać wyważenie kół.

Wyważanie kół Kraków – co ile wyważać koła?

Najlepiej zlecić kalibrację kół wraz z sezonową wymianą opon, dzięki czemu będziemy pewni, że nasz samochód jest w dobrym stanie. Jeżeli jednak wzięliśmy udział w wypadku, kolizji, bądź uderzyliśmy w coś, warto udać się do serwisu celem inspekcji. Długa jazda w trudnych warunkach bądź po nierównej nawierzchni również może przyczynić się do scentrowania kół, toteż właściciele aut terenowych lub dostawczych powinni regularnie odwiedzać warsztat. Wyważanie kół w zakładzie GEMMA wchodzi w skład wymiany opon, dzięki czemu nasi klienci mają pewność, że nic nie zakłóci komfortu jazdy.

Wyważanie kół cena

W naszym serwisie, podczas pełnej wymiany opon, wyważania kół dokonujemy bezpłatnie. Natomiast pojedyncza usługa waha się w granicach 60 – 90zł.

Sprawdź również inne nasze usługi, które wykonujemy – https://www.gemmaoleje.pl/uslugi/.

Cennik

CENNIK WYMIANY OPON
WULKANIZACJA

FELGI STALOWE kpl. = 4 koła
wymiana pełna = wymiana opon (demontaż/montaż opon) + wyważanie kół
Samochody osobowe 13" 14" 15" 16" 17"140 zł/kpl.
Samochody dost., SUV, BUS180 zł/kpl.
wyważanie kół wraz z montażem na samochód
Samochody osobowe 13" 14" 15" 16" 17"100 zł/kpl.
Samochody dost., SUV, BUS140 zł/kpl.

FELGI ALUkpl. = 4 koła
wymiana pełna = wymiana opon (demontaż/montaż opon) + wyważanie kół
Samochody osobowe
13" 14" 15" 16" 17"
18" 19" 20" 21" 22"

180 zł/kpl.
220 zł/kpl.
Samochody dost. SUV, BUS240 zł/kpl.
wyważanie kół wraz z montażem na samochód
Samochody osobowe
13" 14" 15" 16" 17"
18" 19" 20" 21" 22"

120 zł/kpl.
150 zł/kpl.
Samochody dost., SUV, BUS180 zł/kpl.

USŁUGI DODATKOWE – DOPŁATY

dopłata do opon run on flat30 zł/szt.
dopłata do felg nieprzelotowych30 zł/szt.
mycie koła + konserwacja opony20 zł/szt.
wymiana zaworu20 zł/szt.
utylizacja opony10 zł/szt.
czyszczenie rantów felg20 zł/szt.
wulkanizacja opony100 zł

PRZECHOWYWANIE (sezon – 6 miesięcy)

opony 4 szt.120 zł/kpl
koła (opony z felgami) 4 szt.150 zł/kpl