Diagnostyka komputerowa samochodu

Diagnostyka komputerowa samochodu

Jest to bardzo przydatna usługa, dzięki której można błyskawicznie zlokalizować większość usterek w aucie. Mowa tutaj oczywiście o podłączeniu specjalnego komputera diagnostycznego (tzw. testera diagnostycznego) bezpośrednio do komputera pokładowego samochodu. W dużej mierze to właśnie dzięki tej usłudze, można dowiedzieć się w jakim stanie w rzeczywistości znajduje się badane auto. 

Kiedy warto skorzystać z dobrodziejstwa diagnostyki komputerowej?

Z diagnostyki komputerowej warto skorzystać przed zakupem używanego auta. W ten prosty sposób można uniknąć nieudanego zakupu i kosztownych napraw. Doświadczony serwis warto odwiedzić również wtedy, gdy zapali się kontrolka ostrzegawcza na desce rozdzielczej. Kierowcy decydują się na przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki komputerowej, gdy zauważą problemy z układem napędowym, czy też zaobserwują utratę mocy auta w trakcie jazdy. Zaniepokoić powinno również podwyższone spalanie

diagnostyka komputerowa dokonywana przez mechaników
diagnostyka komputerowa

Diagnostyka komputerowa silnika Kraków

Nowoczesne samochody oparte są na zaawansowanej technologii, dlatego też rzadko kiedy rozpoznanie usterki odbywa się “na oko”. Każde nowe auto wyposażone jest w komputer pokładowy i masę elektronicznych podzespołów, które zwiększają bezpieczeństwo, czy też poprawiają wydajność. Za pomocą specjalnego interfejsu diagnostycznego można m.in. sprawdzić rzeczywisty stan silnika. Komputerowe oprogramowanie porównuje dane wyjściowe z danymi domyślnymi, które podane są przez producenta danego samochodu. W dużej mierze to właśnie na tym porównaniu można szybko sprawdzić, czy silnik działa poprawnie. Jeżeli otrzymane dane są bardzo rozbieżne to dzięki analizie można wskazać rodzaj awarii. Dzięki diagnostyce komputerowej nie ma nawet potrzeby zaglądania do silnika. 

Diagnostyka ABS

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jazdy to elektronika samochodowa odgrywa bardzo ważną rolę. Mowa tutaj przede wszystkim o układach ABS/ESP. W samochodach jak powszechnie wiadomo występują pasywne i aktywne czujniki ABS. Pracują one w bardzo wymagającym środowisku pracy, dlatego też z biegiem czasu mogą ulec mniejszej lub poważniejszej awarii. Czujnik indukcyjny ABS najprościej rzecz mówiąc to zwykła cewka, która owinięta jest wokół rdzenia ferromagnetycznego. Czujnik ABS montuje się nad pierścieniem impulsowym, który połączony jest z piastą koła albo tarczą. Usterka czujników ABS najczęściej sygnalizowana jest odpowiednią kontrolką ABS na desce rozdzielczej. Przy awarii dochodzi do blokowania się kół podczas hamowania. Nie działają również systemy odpowiedzialne za stabilizację toru jazdy. Dzięki diagnostyce ABS można wykryć główne przyczyny awarii.

Problemy zazwyczaj spowodowane są:

  • przerwaniem obwodu elektrycznego,
  • zwarciem,
  • uszkodzeniem zewnętrznego czujnika.

Sygnał może być zakłócony także bardzo silnym zabrudzeniem.

Diagnostyka skrzyni biegów

Skrzynia biegów jak powszechnie wiadomo jest jednym z najważniejszych ogniw jeżeli chodzi o układ napędowy. Między innymi dlatego też warto zapoznać się z najpopularniejszymi objawami, które sygnalizują psucie się przekładni. Dzięki komputerowej diagnostyce skrzyni biegów można szybko wykryć powód usterki i dokonać naprawy. Pamiętać należy o tym, że to właśnie awaria skrzyni biegów niestety jest najbardziej kosztowna, dlatego też tym bardziej warto zadbać o ten element. Najbardziej złożona jest oczywiście diagnostyka automatycznych skrzyń biegów. Dzięki specjalnej aparaturze pomiarowo-kontrolnej można wykryć nawet bardzo nietypowe usterki.

Podczas specjalistycznej diagnostyki sprawdza się:

  • działanie poszczególnych przełączników,
  • wykonuje się pomiar rezystancji obwodów elektrozaworów,
  • szczegółowo kontroluje się sprawność wszystkich elementów elektrycznych układu sterowania skrzyni.

Przy diagnostyce komputerowej warto sprawdzić również zespoły, które współpracują bezpośrednio ze skrzynią biegów. Mowa tutaj przede wszystkim o silniku, wałach, układach zasilania i rozruchu. Ostatnim etapem diagnostyki jest test stacjonarny. 

Diagnostyka komputerowa samochodu cena

Usługa nie jest droga, dzięki czemu praktycznie każdy kierowca jest w stanie skorzystać z jej dobrodziejstwa. W serwisie GEMMA można wykonać podstawową diagnostykę komputerową w cenie 70 zł. Jest to jedna z tych inwestycji, która na pewno bardzo szybko się zwróci. Jeżeli zauważymy wymienione powyżej problemy z autem to warto jak najszybciej umówić się na diagnostykę komputerową.

Diagnostyka samochodowa Kraków

Dzięki diagnostyce komputerowej jesteśmy w stanie zlokalizować praktycznie każdą usterkę w aucie. Jedną z największych zalet diagnostyki komputerowej jest to, że nie wymaga ona żadnej ingerencji w konstrukcję samochodu. Nowoczesny sprzęt od razu po podłączeniu jest w stanie zdiagnozować wszystkie podzespoły w aucie. Profesjonalna diagnostyka samochodowa w dużym stopniu usprawnia i ułatwia pracę mechanikom. Dzięki diagnostyce znacząco skraca się również czas naprawy.

***

Słyszysz charakterystyczny stukot podczas jazdy po nierównościach? Prawdopodobnie konieczna będzie wymiana łącznika stabilizatora!

diagnostyka komputerowa samochodu Kraków
diagnostyka komputerowa samochodu Kraków