Dynamiczna wymiana oleju

Dynamiczna wymiana oleju

Automatyczna skrzynia biegów dla wielu kierowców oznacza komfort jazdy. Brak konieczności operowania sprzęgłem, zwłaszcza w korku lub podczas jazdy w mieście, stanowi ogromny atut. Jednakże automatyczna skrzynia biegów to złożony mechanizm, który wymaga odpowiedniej konserwacji. Dynamiczna wymiana oleju to najlepszy sposób, aby zadbać o to, aby każda zmiana biegu przebiegało gładko, a Twój samochód dotarł bezpiecznie do celu.

dynamiczna wymiana oleju dokonywana przez mechaników
dynamiczna wymiana oleju

Czym jest dynamiczna wymiana oleju i dlaczego jest tak istotna?

Automatyczna skrzynia biegów, jak wszystkie elementy ruchome w samochodzie, wymaga odpowiedniego smarowania. Olej zmniejsza tarcie, nie dopuszcza do przegrzania elementów i chroni podzespoły przed korozją. Bez przesady można powiedzieć, że bez odpowiedniego oleju nawet najdroższy samochód szybko stałby się niezdatny do jazdy. Aby zapewnić jak najlepsze warunki do pracy automatycznej skrzyni biegów, należy zatem zadbać o jej należyte smarowanie.

Dynamiczna wymiana oleju to najlepszy sposób, aby zagwarantować skuteczne działanie automatycznej skrzyni biegów na wiele lat. Metoda ta umożliwia usunięcie starego płynu smarującego ze wszystkich zakamarków instalacji oraz jednoczesne wprowadzenie nowego płynu, który zapewni bezproblemową jazdę przez kolejne dziesiątki tysięcy kilometrów. Do wymiany wykorzystywane jest specjalne urządzenie, które podłączane jest do instalacji olejowej samochodu. Dzięki temu podczas pracy wysysa ona zużyty olej, wprowadzając nowy płyn na jego miejsce. Oprócz kompletnej wymiany oleju, takie rozwiązanie pozwala wymieszać stary płyn ze środkami konserwującymi. Zostają one „przeciągnięte” przez całą instalację, dodatkowo zabezpieczając ją przed uszkodzeniami i korozją.

Wybierając tę metodę, zyskujesz pewność, że resztki zużytego, zabrudzonego oleju nie pozostaną w instalacji – np. w chłodnicy oleju lub w sprzęgle hydrokinetycznym. Jest to niezwykle ważny element wymiany, gdyż pozostałości starego płynu niekorzystnie wpływają na działanie nowego oleju. Spadek wydajności płynów smarujących nawet o kilka procent może doprowadzić do szybszego zużycia skrzyni biegów, nawet jeżeli regularnie dokonujemy wymian. 

Co ile wymieniać olej w skrzyni biegów automatycznej?

Odpowiedź na to pytanie zależy od zaleceń producenta skrzyni biegów oraz sposobu eksploatowania samochodu. Auta, które każdego dnia zmagają się z ruchem miejskim, korkami i częstym ruszaniem ze świateł będą zużywać olej znacznie szybciej, niż samochody kursujące głównie po drogach szybkiego ruchu. Wiek płynu smarującego również odgrywa istotną rolę, gdyż po kilku latach olej powinno się wymienić niezależnie od przebiegu auta. Trwałość płynów smarujących zależy od ich składu i wynosi średnio 7 lat, ale dokładniejsze informacje znajdują się w instrukcji pojazdu

Inną metodą na określenie momentu wizyty w serwisie jest przebieg samochodu. Pierwsza wymiana oleju w skrzyni automatycznej powinna nastąpić po przejechaniu około 60-120 tysięcy kilometrów, kolejne natomiast po pokonaniu kolejnych 80 tysięcy kilometrów. W celu uzyskania dokładniejszych informacji należy zapoznać się ze wskazaniami producenta. Dodatkowo wymiana powinna nastąpić, jeżeli dojdzie do przegrzania oleju w instalacji. Zbyt wysoka temperatura zmienia właściwości płynów smarowniczych, przez co mogą one nie zapewnić pełnej ochrony w przyszłości. W przypadku zakupu używanego samochodu z automatyczną skrzynią biegów warto przeprowadzić kontrolę, aby ocenić stopień zużycia oleju i dokonać ewentualnej wymiany.

Serwis GEMMA – dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów Kraków

Warsztat GEMMA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kierowców i umożliwia zmianę płynu smarowniczego z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. W zależności od rozmiarów instalacji procedura zajmuje od 1 do 3 godzin. Koszt wymiany oleju w skrzyni automatycznej w serwisie GEMMA to zaledwie 350 złotych. Wykwalifikowani pracownicy serwisu pomogą ocenić, czy wymiana jest konieczna i zaproponują najlepszy rodzaj płynów eksploatacyjnych dla Twojego auta. Dynamiczna wymiana oleju Kraków w warsztacie GEMMA to gwarancja pełnej satysfakcji.

dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów