Wymiana płynu hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego w Krakowie

Zakupienie solidnego samochodu to dopiero połowa sukcesu. Aby bezpiecznie się nim poruszać, pamiętać należy również o systematycznym serwisie. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim podstawowe elementy układu hamulcowego. W każdym pojeździe znajdują się elementy, które w naturalny sposób się zużywają, dlatego też niezbędna jest ich wymiana. Do tego grona zalicza się płyn hamulcowy, który wymieniany regularnie pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Umów się na przegląd auta w Krakowie.

Jaką funkcję spełnia płyn hamulcowy?

Naciśnięcie pedału hamulcowego wywiera nacisk na zamknięty w przewodach płyn, który przenosi ciśnienie w stronę kół. Tym sposobem w ruch zostają wprawione tłoczki i szczęki hamulcowe, co pozwala redukować prędkość samochodu tak długo, jak kierowca przyciska pedał. Płyn hamulcowy odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu całego układu i zapewnia kontrolę nad szybkością, z jaką porusza się auto. Z tego powodu fluid w instalacji hamulcowej stanowi jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych.

Ze względu na jego funkcję należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj płynu oraz jego regularną wymianę. Samochód jadący z prędkością 50 km/h zatrzyma się po około 13 metrach hamowania w przypadku, gdy w instalacji znajduje się odpowiedni płyn. Jednakże od zauważenia przeszkody do naciśnięcia pedału hamulca upłynie od około 0,8 do 1 sekundy – jest to przeciętny czas reakcji kierowcy na zagrożenie – a same hamulce potrzebują od 0,2 do 0,4 sekundy, aby zaczęły działać. W efekcie realna droga hamowania samochodu w przypadku prędkości wynoszącej 50 km/h może wynieść do 20 metrów.

Wysokiej jakości płyn hamulcowy pozwala szybciej zatrzymać auto, zapewnia skuteczne hamowanie przez lata i lepiej znosi wysokie temperatury, które powstają podczas długiej lub intensywnej redukcji prędkości. Dodatkowo płyn hamulcowy zapewnia ochronę instalacji przed korozją ze względu na właściwości higroskopijne. Jest to szczególnie ważne w zimie, gdy nadmiar niewchłoniętej wody może zamarznąć, co utrudnia przenoszenie siły nacisku z pedału na klocki hamulcowe.

Po czym poznać, że wymiana płynu hamulcowego staje się koniecznością?

Pierwszym i najważniejszym objawem wskazującym na zużycie płynu hamulcowego jest oczywiście zmniejszona skuteczność hamowania. Jeżeli pozostałe elementy układu działają bez zarzutu, a poziom płynu nie uległ zmniejszeniu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zawilgoceniem fluidu. Woda znacznie obniża punkt wrzenia płynu, co redukuje jego skuteczność, gdy hamulce rozgrzewają się podczas zmniejszania prędkości. Braki w płynie hamulcowym są wyczuwalne, gdy pedał sprawia wrażenie miękkiego, a jego naciśnięcie odbywa się bez oporu.

Korozja układu hamulcowego na zaciskach hamulcowych, tłoczkach lub pompie hamulcowej to znak, że płyn w instalacji stracił swoje właściwości ochronne i dopuścił do pojawienia się rdzy. W normalnych warunkach fluid blokuje proces utleniania metalu, jednakże zużyty płyn traci właściwości higroskopijne, a obecna w instalacji woda stwarza dogodne warunki do rozwoju korozji. W efekcie obniżona zostaje nie tylko skuteczność hamowania, ale również żywotność podzespołów. Warto jednak zauważyć, że rdza na tarczach hamulcowych nie jest związana z działaniem płynu.

Widoczne w zbiorniczku płynu hamulcowego zabrudzenia to sygnał, że należy udać się do warsztatu. Tego typu zanieczyszczenia mogą być efektem omyłkowego dolania niewłaściwego płynu do zbiorniczka lub dostania się do wnętrza kurzu, grudek ziemi, insektów lub innych obiektów. Widoczne zabrudzenia mogą być również wywołane pęknięciem zbiorniczka lub zwiększeniem zawartości wody w płynie powyżej granicy 3%.

​Co ile należy wymieniać płyn hamulcowy?

Regularna wymiana płynu hamulcowego pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Z tego powodu każdy kierowca powinien pamiętać o systematycznych działaniach konserwacyjnych. Warto wspomnieć chociaż o tym, że to właśnie płyn hamulcowy odpowiada za przenoszenie na klocki hamulcowe siły, która wytwarzana jest po naciśnięciu pedału hamulca. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że płyn hamulcowy ma olbrzymi wpływ na bezpieczne i precyzyjne hamowanie. Systematyczna wymiana płynu hamulcowego znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Specjaliści zalecają, aby płyn hamulcowy wymieniać co 2 lata albo co 50 000 przejechanych kilometrów. Jeżeli wymieniamy jakiś element układu hamulcowego, warto połączyć ten zabieg ze zmianą płynu hamulcowego. W przypadku zakupu używanego auta warto zadbać o wymianę płynu przy pierwszej wizycie w warsztacie. Nigdy nie mamy pewności, jak stary jest płyn obecny w instalacji.

Oferujemy także:

Jak wymienić płyn hamulcowy?

Wiedząc już, co ile wymieniać płyn hamulcowy, należy wskazać sposoby zmiany fluidu w instalacji. Jeżeli mamy doświadczenie w tego typu pracach oraz posiadamy podnośnik, możemy samodzielnie przeprowadzić wymianę. Jednakże nie jest to zalecane rozwiązanie. Warsztaty mają dostęp do profesjonalnego sprzętu, który umożliwia sprawne wprowadzenie nowego płynu hamulcowego. Sprężarki działają znacznie szybciej, niż ręczne odpowietrzanie instalacji, a fachowcy doskonale wiedzą, jaki płyn sprawdzi się najlepiej do danego typu samochodu.

Ile trwa wymiana płynu hamulcowego?

W przypadku samodzielnej wymiany musimy przygotować się na prace trwające do dwóch godzin. W profesjonalnym warsztacie, który posiada sprężarkę, cała procedura może zająć zaledwie kilkadziesiąt minut. Wymiana płynu hamulcowego w naszym warsztacie to gwarancja satysfakcji, profesjonalizmu oraz krótkiego czasu oczekiwania na odbiór auta.

Wymiana płynu hamulcowego Kraków

Samodzielna wymiana płynu hamulcowego nie jest prostym zadaniem, dlatego też najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika. Nasza firma wykona tę usługę w cenie 90 złotych.

wymiana płynu hamulcowego wykonywana przez mechanika