Wyważanie kół

Wyważanie kół

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że koła w samochodzie są idealnie okrągłe, jednakże po bliższej inspekcji okazuje się, że nie jest to prawdą. Chociaż niedoskonałości związane z kształtem oraz rozłożeniem masy są nieznaczne, podczas jazdy mogą prowadzić do powstawania drgań, problemów z kierowaniem lub przyśpieszonego zużycia ogumienia. Co warto wiedzieć na temat wyważenia kół?

Na czym polega wyważanie kół i dlaczego jest tak ważne?

Wyważanie kół to czynność, która polega na zbadaniu koła na specjalnej maszynie (wyważarce), która analizuje rozkład masy podczas ruchu obrotowego. W przypadku wykrycia nieprawidłowości na feldze montowane są niewielkie ciężarki. Mają one za zadanie zapewnić równomierne rozmieszczenie masy wokół osi obrotu. Chociaż korekty dokonywane na kołach są niewielkie, konsekwencje jazdy na niewyważonych kołach mogą być kosztowne. Powodują:

  • pogorszenie przyczepności na drodze;
  • zmniejszenie komfortu jazdy;
  • wydłużenie drogi hamowania;
  • utrudnioną kontrolę nad pojazdem – zwłaszcza w zakrętach;
  • szybsze zużycie ogumienia, drążków kierowniczych, łożysk, amortyzatorów;

wyważanie kół Kraków

Jak rozpoznać niewłaściwie wyważone koła?

Podobnie jak w przypadku innych usterek oraz uszkodzeń związanych z układem kierowniczym, źle wyważenie koła można rozpoznać po odczuwalnych wibracjach, które przenoszone są na kierownicę – w przypadku przednich kół – lub karoserię – gdy problem dotyczy tylnych kół. W tym drugim przypadku możemy doświadczyć zarzucania w czasie wykonywania dynamicznych zakrętów. Drgania w przypadku niewłaściwego wyważenia kół są coraz wyraźniejsze w miarę zwiększania prędkości. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, jak prowadzi się auto w czasie jazdy powyżej granicy 100 kilometrów na godzinę. Kolejnym efektem źle wyważonych kół jest nieregularne zużycie bieżnika. Prowadzi ono do powstawania charakterystycznego szumu związanego z nierównomiernym naciskiem opony na powierzchnię drogi.

Jak często wyważać koła?

Stan kół jest ściśle powiązany z kondycją ogumienia, dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest kalibracja ciężaru wraz z sezonową wymianą opon. Ogumienie letnie oraz zimowe różni się pod względem głębokości bieżnika i składu, co znacząco wpływa na ich wagę – stąd potrzeba badania rozkładu masy. Jednakże czy trzeba wyważać koła co roku w przypadku całorocznego ogumienia? Odpowiedź brzmi: tak – konieczność kalibracji wagi związana jest nie tylko z wymianą opon, ale również użytkowaniem samochodu. Regularna kontrola wyważenia to najlepszy sposób, aby zadbać o bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy. Dodatkową uwagę na koła trzeba zwrócić w przypadku:

  • gdy wymieniamy opony, obręcze lub koła na nowe – może się wydawać, że zakup części prosto od dystrybutora zdejmuje z nas ciężar kalibracji, jednakże wszystkie elementy muszą współpracować ze sobą w perfekcyjny sposób, co wymusza wprowadzenie niewielkich poprawek. Warto jednak pamiętać, że wyważenie kół w takim wypadku nie wynika z niskiej jakości zakupionych części, ale konieczności dopasowania do siebie poszczególnych elementów;
  • gdy auto weźmie udział w kolizji, wypadku lub uderzymy kołem o krawężnik – nawet niewielka stłuczka może doprowadzić do rozregulowania układu jezdnego, dlatego koniecznie trzeba zadbać o kalibrację kół. Niedostrzegalne dla oka usterki z czasem mogą prowadzić do uszkodzeń sąsiednich elementów. Są nimi amortyzatory lub końcówki drążka kierowniczego;
  • gdy jeździmy po nierównej lub dziurawej nawierzchni – konieczność częstszej regulacji kół dotyka w szczególności użytkowników samochodów terenowych oraz dostawczych. Trudna nawierzchnia to prawdziwy sprawdzian dla układu zawieszenia oraz układu jezdnego. Każde przejechanie przez dziurę zwiększa ryzyko scentrowania kół lub utraty zamontowanego na feldze ciężarka. Kierowcy samochodów osobowych również powinni zastanowić się nad wizytą w serwisie, gdy w ostatnim czasie pokonywali sporo kilometrów po nierównych drogach. Zawieszenie w tego typu pojazdach nie jest tak wytrzymałe, jak w przypadku aut terenowych.

Wyważanie kół cena w warsztacie GEMMA

Wszystkich kierowców ucieszy wiadomość, że wyważanie kół wcale nie musi stanowić obciążenia dla budżetu – może być nawet darmowe. W serwisie GEMMA przeprowadzany bezpłatne wyważenie wszystkich kół w ramach wymiany kompletu opon. Dzięki temu nasi klienci otrzymują pełen zestaw usług podczas sezonowych zmian ogumienia i nie muszą płacić za dodatkowe usługi. Jeżeli jednak trzeba przeprowadzić samodzielne wyważenie, cena waha się od 60 do 90 złotych.

Wyważanie kół Kraków

Aby zagwarantować perfekcyjne działanie układu jezdnego, niezbędny jest specjalistyczny sprzęt oraz fachowcy, którzy zadbają o profesjonalną obsługę Twojego samochodu. W przypadku wyważania kół kluczowe jest wykorzystanie wyważarki, umożliwiającej określenie rozłożenia ciężaru felgi oraz opony co do grama. Tylko w ten sposób można ustalić wagę odważników oraz ich umiejscowienie na kole.

wyważanie kół dokonywane przez mechanika
wyważanie kół