Usuwanie żywicy z lakieru

Usuwanie żywicy z lakieru

Znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego to problem, z którym borykają się wszyscy kierowcy. Nie każdy ma do dyspozycji garaż lub przypisane miejsce na podziemnym parkingu, przez co zostawienie auta pod drzewem stanowi nieraz jedyne wyjście. Niestety oznacza to, że na lakierze może pojawić się żywica lub spadź. Są to wyjątkowo lepkie substancje, które sprawiają spore trudności podczas mycia.

Usuwanie żywicy z lakieru – czasami myjnia to za mało

Żywica stanowi poważne wyzwanie podczas czyszczenia. Wydzielina ta służy drzewom – zwłaszcza iglastym – do wypełniania ubytków w korze i zasklepiania pęknięć. Ze względu na swoją konsystencję żywica mocno przywiera do karoserii. Nieumiejętne próby jej usunięcia mogą doprowadzić do uszkodzenia znajdującego się pod nią lakieru. Pierwszą myślą w przypadku zauważenia zabrudzeń jest zabranie samochodu do myjni. To rozwiązanie może usunąć świeżą żywicę, jednakże nawet najbardziej rozbudowany program czyszczenia może nie poradzić sobie ze wszystkimi zabrudzeniami. Związane jest to z faktem, że żywica stosunkowo szybko zasycha – zwłaszcza w okresie letnim – a jej usunięcie wymaga długotrwałego czyszczenia oraz cierpliwości. Oczywiście mycie całego auta to zawsze dobry pomysł, który usunie inne zabrudzenia i pozwoli skupić się na pozostałościach z żywicy.

Czym usunąć żywicę z auta? – samodzielne czyszczenie samochodu

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować samemu usunąć zabrudzenia. W tym wypadku musimy się uzbroić zarówno w środek do usuwania żywicy z lakieru, jak i wolny czas. Po pierwsze trzeba dokonać zakupu odpowiedniego środka czyszczącego, przeznaczonego do usuwania żywicy lub preparatu służącego do usuwania kleju oraz asfaltu. Środki chemiczne tego typu mają za zadanie pozbyć się zanieczyszczeń bez uszkodzenia lakieru. Podczas stosowania należy przestrzegać zaleceń producenta i przygotować się na żmudną pracę. Żywica należy do jednych z największych wyzwań podczas mycia samochodu. Trzeba również zakupić płatki kosmetyczne lub miękką ściereczkę z mikrofibry, która pozwoli przecierać auto bez uszkodzenia lakieru.

domowe sposoby na usunięcie żywicy z lakieru

Domowe sposoby na usunięcie żywicy z lakieru samochodowego

Usuwanie żywicy z lakieru bez użycia specjalnych środków nie jest wskazane. Trzeba nadmienić, że w tym wypadku mycie nie polega na tarciu, ale na rozmiękczeniu i usunięcia zabrudzenia. Z tego powodu wykorzystanie kuchennych zmywaków do szorowania lakieru nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i pozostawi nieestetyczne rysy na karoserii. Nie powinno się również używać opalarki do podgrzewania żywicy. Co prawda wydzielina ulegnie rozpuszczeniu, ale wejdzie również w reakcję z lakierem, co zmniejszy jego walory ochronne. Względnie skuteczne może być mycie z użyciem gorącej wody i szamponu lub płynu do mycia naczyń, ale to rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku świeżych zabrudzeń. 

Jak usunąć żywicę z samochodu raz a porządnie? Z pomocą specjalistów!

Wymienione powyżej sposoby wymagają od nas nie tylko sporej ilości wolnego czasu, ale również zakupu odpowiednich środków. W zależności od jakości preparatu cena płynu do mycia może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W podobnej cenie możemy oddać samochód w ręce profesjonalistów z warsztatu GEMMA i zyskać pewność, że auto trafiło pod opiekę fachowców. Czyszczenie żywicy lub asfaltu w serwisie rozpoczyna się od poziomu 40 złotych i uwzględnia mycie z użyciem sprawdzonych preparatów firm Sonax i Meguiar. Podczas procedury wykorzystywane są specjalne miękkie gąbki, ircha syntetyczna oraz niepylący papier. Dzięki nim zabrudzenia zostaną usunięte szybko i sprawnie, a my nie będziemy musieli się przejmować przypadkowym zarysowaniem lakieru.

Takie  rozwiązanie zdejmuje z nas obowiązek ręcznego borykania się z żywicą oraz zakupu środków, które w niektórych przypadkach mogą kosztować więcej, niż czyszczenie w warsztacie. Co więcej, dzięki szerokiej ofercie myjni w warsztacie GEMMA można skorzystać z dodatkowych usług, obejmujących kompleksowe mycie, woskowanie, odkurzanie, pranie tapicerki lub usuwanie naklejek.