Regeneracja DPF/FAP

Regeneracja DPF/FAP

Filtr cząsteczek stałych, znany również pod nazwą DPF, to małe urządzenie, które ma ogromny wpływ na nasze otoczenie oraz zdrowie. Odpowiada ono za przechwytywanie szkodliwych substancji, powstałych w wyniku spalania paliwa wewnątrz silnika samochodu. Dzięki temu nie dostają się one do powietrza. Jak każdy filtr, DPF z czasem ulega zatkaniu i niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich czynności regeneracyjnych, aby zapewnić pełną wydajność działania układu wydechowego.

Czyszczenie DPF Kraków w naszym serwisie to gwarancja wysokiej jakości usług. Przed przystąpieniem do działania dokonujemy gruntownych oględzin filtra, aby ocenić najlepszy sposób działania, a następnie przystępujemy do regeneracji urządzenia.

regeneracja-dpf
regeneracja dpf

Co to jest DPF i jaką funkcje spełnia w samochodzie?

Zgodnie ze swoją nazwą, silniki spalinowe wykorzystują proces spalania paliwa, aby wytworzyć siłę potrzebną do napędzania samochodu. Podczas tego procesu powstają szkodliwe substancje, takie jak niespalony węgiel, związki azotu, związki siarki czy węglowodory ciężkie. Zamontowany w pojeździe filtr DPF wychwytuje te cząsteczki i nie pozwala im przedostać się do atmosfery.

Oprócz filtrowania cząsteczek stałych DPF ma również za zadanie likwidować zanieczyszczenia w celu pozbycia się szkodliwych substancji w sposób maksymalnie przyjazny dla środowiska. Proces ten rozpoczyna się samoczynnie, w momencie, gdy spaliny osiągną temperaturę, która umożliwia zapłon zgromadzonych w filtrze substancji. Odbywa się to najczęściej podczas nieprzerwanej jazdy trwającej od 15 do 30 minut, gdy wskaźnik obrotomierza wskazuje od 2500 do 3000 obrotów na minutę lub utrzymujemy prędkość powyżej 50 kilometrów na godzinę. Najłatwiej jest osiągnąć te parametry na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, gdzie nie zachodzi konieczność częstego korzystania z hamulca. Wypalanie można przeprowadzić na postoju, chociaż nie jest to zalecane rozwiązanie. Występuje duże ryzyko przegrzania silnika lub układu wydechowego, który w czasie jazdy jest chłodzony przez ruch powietrza. Warto też pamiętać, że podane powyżej wartości różnią się w zależności od producenta oraz modelu filtra.

W niektórych samochodach możemy spotkać się z filtrem FAP (Filtre a particules), który niekiedy nazywany jest „mokrym filtrem”. Urządzenia tego typu montowane są we francuskich samochodach i spełniają taką samą funkcję, co filtr DPF. Najważniejsza różnica polega na sposobie wypalania, które odbywa się za pośrednictwem dodania do paliwa specjalnej substancji. Umożliwia to likwidację cząsteczek stałych w krótszym czasie i w niższej temperaturze. Niezależnie od rodzaju urządzenia, zapchany filtr wymaga regeneracji lub wymiany. Z tego powodu profilaktyka w przypadku tej części jest niezwykle ważna.

Zapchany DPF objawy – kiedy czyszczenie filtra DPF staje się koniecznością?

Wiedząc już, co to jest DPF w samochodzie, można opisać symptomy, które wskazują, że należy skorzystać z usług profesjonalistów. Filtr cząsteczek stałych jest obowiązkowym elementem współczesnych aut, którego obecność jest wymagana przez obowiązującą normę emisji spalin Euro 6. Usunięcie go w celu uniknięcia kosztów naprawy pociąga za sobą ryzyko nałożenia kar finansowych lub niedopuszczenie auta do ruchu w czasie przeglądu technicznego. Są to dodatkowe powody, dla których regeneracja filtra DPF jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Fachowe usługi w naszym serwisie umożliwiają gruntowne oczyszczenie urządzenia i przywrócenie mu osiągów zbliżonych do fabrycznych parametrów.

Regeneracja DPF – po czym poznać, że jest potrzebna?

  • zapala się kontrolka filtra cząsteczek stałych;
  • wzrasta zużycie paliwa oraz oleju silnikowego;
  • spadają osiągi silnika;
  • komputer pokładowy wskazuje na błędy w obrębie układu wydechowego lub napędowego;
  • wypalanie cząsteczek stałych podczas jazdy lub postoju nie jest w stanie usunąć nagromadzonych w filtrze zanieczyszczeń;
  • dezaktywacja systemu START/STOP oraz podwyższone obroty biegu jałowego.

Regeneracja DPF Kraków

W naszym zakładzie jest ona przeprowadzana z użyciem renomowanego sprzętu i może zostać wykonana nawet w 24 godziny. W zakładzie GEMMA wysoko cenimy sobie dokładność, dlatego na każdym kroku regeneracji filtra dokładamy starań, aby urządzenie odzyskało jak najwięcej ze swojego oryginalnego potencjału. Obejmująca czyszczenie DPF cena jest niezwykle atrakcyjna, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszt tej części, która rzadko kiedy spada poniżej kilku tysięcy złotych.

regeneracja dpf
regeneracja dpf