Sklep

Opony wielosezonowe Kraków

Co 6 miesięcy kierowcy stają przed tym samym wyzwaniem, zmieniając opony z letnich na zimowe lub odwrotnie. Wymiana opon kosztuje czas, pieniądze i nerwy. Opony wielosezonowe to tańsza alternatywa – nie trzeba ich zmieniać co pół roku. Jednym z powodów zwiększonego zainteresowania oponami całorocznymi są też zmiany klimatyczne. W kontekście łagodniejszych zim opony wielosezonowe stały się obecnie wyborem wielu kierowców.

Coraz mniej osób zmienia opony na zimowe, gdy robi się zimno. Od lat rośnie liczba kierowców, którzy polegają na oponach całorocznych. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są wady i zalety opon wielosezonowych?

Opony na każdą okazję?

To, czy stosowanie opon całorocznych ma sens, zależy przede wszystkim od tego, gdzie i jak często używasz pojazdu. Specjalne opony na zimę i lato często nie są potrzebne, jeśli pojazd jest używany tylko na krótkich odcinkach w mieście

Opony wielosezonowe, Kraków stanowią kompromis dla kierowców w umiarkowanych strefach klimatycznych. Opony całoroczne są dla samochodów tym, czym kurtka przejściowa dla ludzi.

Pod względem budowy są podobne do opon zimowych — mają lamele, czyli drobne wgłębienia w klockach bieżnika, które mają zapewniać przyczepność nawet na śniegu i lodzie. Jednak w przeciwieństwie do opon zimowych, opony całoroczne wytrzymują ciągłe użytkowanie w letnich temperaturach i dają sobie dobrze radę podczas hamowania.

Jednak łagodniejsze temperatury zimą to tylko jeden z powodów, dla których opony całoroczne stają się coraz bardziej popularne. Zwiększony popyt na opony wielosezonowe ma z pewnością wiele wspólnego z łagodniejszą zimową pogodą, ale przede wszystkim z pragnieniem konsumentów większej wygody.

Około 30 procent kierowców uważa, że zmiana opon dwa razy w roku jest irytująca. Prawie połowa osób, które wymieniają opony letnie na zimowe, jest otwarta na przestawienie się na opony wielosezonowe.

Czy opony wielosezonowe oszczędzają koszty?

Kolejną często wymienianą zaletą opon całorocznych jest to, że oszczędzasz sobie kłopotu z wymianą opon, czyli możesz też uniknąć zakupu drugiego kompletu. Stoi to jednak w opozycji do zwiększonego zużycia, a co za tym idzie częstszych zakupów nowych opon, a także ogólnie wyższej ceny zakupu.

Większość kierowców wymienia opony w warsztacie. Jednak w przypadku opon całorocznych nie ma potrzeby umawiania się na spotkanie ani wizyty w warsztacie w celu montażu — a to oznacza oszczędność czasu. Ponadto można zaoszczędzić na kosztach serwisu i przechowywania opon. Przynajmniej taka jest teoria.

Kierowcy często odnoszą wrażenie, że opony całoroczne można założyć i jeździć nimi do granic możliwości bez dodatkowego serwisowania. Jednak opony całoroczne wcale nie są bezobsługowe. Przegląd oraz sprawdzanie ciśnienia w oponach należy wykonywać regularnie, nawet w przypadku opon całorocznych.

Opony wielosezonowe, Kraków – zalety

Zalety opon całorocznych są oczywiste — oszczędzasz sobie kłopotu z wymianą opon dwa razy w roku. Ponadto nie trzeba szukać miejsca do przechowywania nieużywanych opon. Więc wydajesz mniej pieniędzy i oszczędzasz czas.

Nie musisz się już martwić o ewentualne mandaty za źle dobrane opony. Dzięki najnowszym osiągnięciom opony wielosezonowe są odpowiednie na każdą porę roku i obiecują wysokie standardy bezpieczeństwa.

Jak długo można używać opon całorocznych?

Zużycie opon całorocznych zależy od różnych czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jakość opon. W większości przypadków modele wysokiej jakości wytrzymują dłużej niż tańsze wersje. Ponadto żywotność opon na każdą pogodę zależy od przebytej odległości. Czy często jeździsz, jeździsz na krótszych czy raczej dłuższych trasach? Jak często jeździsz pojazdem? Zasadniczo można powiedzieć, że opony używane średnio – na przykład do codziennych dojazdów do pracy czy na zakupy – wytrzymują około 50 000 kilometrów.

Jak rozpoznać opony całoroczne?

  •  łatwo rozpoznawalny hybrydowy charakter profilu;
  • obwodowe rowki wzdłużne (typowa cecha opon letnich);
  • ząbki bloków bieżnika (typowe dla opon zimowych);
  • kilka stabilnych bloków bieżnika;
  • profil mniej płaski niż opony letnie;
  • profil mniej głęboki niż opony zimowe;
  • twardsza mieszanka materiału gumowego;
  • identyfikator M+S (błoto i śnieg, oznacza wystarczającą wydajność nawierzchni w błocie i śniegu);
  • Identyfikator 3PMSF (3 Peak Mountain Snow Flake, tzw. symbol alpejski).

Należy oczywiście wspomnieć, że nie każda opona pasuje do każdego samochodu. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozmiar.

Czy warto kupować opony całoroczne?

Jest powód, dla którego opony zimowe i letnie wciąż są na rynku. Ze względu na nasz klimat w Polsce wymiana opon jest słuszna i ważna dla zapewnienia niezmiennie wysokiego bezpieczeństwa jazdy. Jednak rynek opon wielosezonowych nadrabia zaległości w zawrotnym tempie.

Te kompromisy to już nie tylko opony letnie z lamelami. Optymalizacja na wszystkie warunki pogodowe była i jest tutaj stale rozwijana i jest to zauważalne. Z pewnymi ograniczeniami zdecydowanie można polecić modele znanych producentów.

Jeśli poruszasz się po regionach o klimacie umiarkowanym, w miastach lub ogólnie niewiele, ponadto możesz zostawić samochód w garażu, gdy nagle nadejdzie zima, to opony wielosezonowe mogą być dobrą decyzją.