Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej w Krakowie

Klimatyzacja to jedno z największych udogodnień, które można znaleźć w samochodzie. Możliwość utrzymania wysokiej temperatury w zimie oraz skutecznego chłodzenia w lecie zapewnia wysoki komfort jazdy. Co jednak należy zrobić, gdy z wylotów klimatyzacji dobiega nieprzyjemny zapach? Chociaż do przykrej woni można się przyzwyczaić, nie powinniśmy ignorować pierwszych symptomów zagrzybionej instalacji. W ten sposób ryzykujemy nie tylko kosztownym czyszczeniem parownika, ale również zdrowiem naszym oraz naszych pasażerów.

Umów się na Przegląd klimatyzacji samochodowej w Krakowie

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – dlaczego jest tak ważne?

Nieprzyjemny zapach jest związany z obecnością bakterii oraz zarodników grzybów, które rozwijają się w wilgotnych i ciemnych zakamarkach instalacji. Dłuższe postoje – zwłaszcza w zimie – oraz panujące warunki atmosferyczne sprzyjają zagrzybieniu klimatyzacji, co jest bezpośrednią przyczyną przykrego zapachu. Korzystanie z instalacji w takim stanie sprawia, że w stronę kierowcy oraz pasażerów wyrzucane są zarodniki i drobnoustroje, które mogą doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Szczególnie są na nie narażone osoby cierpiące z powodu alergii. Co więcej, długie korzystanie z zagrzybionej instalacji sprawia, że konieczne staje się czyszczenie wszystkich elementów układu klimatyzacji. Jest to mozolny proces, który wymaga demontażu wielu części i pociąga za sobą spore wydatki.

Ozonowanie klimatyzacji w samochodzie – czym jest?

Ozonowanie to proces oczyszczania, wykorzystujący alotropowe cząstki tlenu. W przeciwieństwie do związku, którym oddychamy na co dzień, ozon (tritlen lub trójtlen) zawiera aż trzy atomy tlenu. To czyni go niezwykle silnym utleniaczem fotochemicznym. Właśnie ta właściwość sprawia, że ozon jest tak użyteczny podczas czyszczenia klimatyzacji. Postać gazowa pozwala dotrzeć do wszystkich zakamarków instalacji, a właściwości utleniające ozonu usuwają zarówno przykry zapach, jak i wywołujące go grzyby oraz drobnoustroje. Wykorzystanie tritlenu jest nawet kilkadziesiąt razy skuteczniejsze od użycia tej samej ilości chloru. Przy tym oszczędzamy użycie chemicznych środków czyszczących, co zwiększa zarówno bezpieczeństwo, jak i redukuje szkodliwy wpływ na środowisko.

czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Co ile odgrzybiać klimatyzację w samochodzie?

Proces ozonowania najlepiej przeprowadzać co roku. Zima to najbardziej wilgotna pora roku, a wraz z rosnącymi temperaturami i roztopami gwałtownie rośnie ryzyko zagrzybienia klimatyzacji. Z tego powodu najlepiej zadbać o czyszczenie całego układu na początku wiosny. Niekiedy przykry zapach może pojawić się wcześniej, zwłaszcza jeżeli warunki atmosferyczne sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. W takim przypadku należy zadbać o częstsze odgrzybianie klimatyzacji.

Czy ozonowanie jest zdrowe?

Chociaż ozon niekorzystnie wpływa na organizmy żywe, użycie tritlenu do odgrzybiania klimatyzacji jest całkowicie bezpieczne. Ozon jest związkiem nietrwałym, co oznacza, że jego stężenie bardzo szybko spada i przestaje stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Po zakończeniu procedury w samochodzie może pozostać charakterystyczny zapach, podobny do tego, który można wyczuć w powietrzu po burzy. Ozon posiada wyrazistą woń, ale na tym etapie pozostałości związku rozpadają się na tlen dwucząsteczkowy, czyli taki, jakim oddychamy każdego dnia. Pomimo wysokiej skuteczności podczas usuwania bakterii oraz grzybów, ozonowanie jest całkowicie bezpieczne, a przy tym ekologiczne, co stanowi dodatkowe zalety tego rozwiązania. Jest to preferowane rozwiązanie wobec środków chemicznych, za sprawą znakomitej skuteczności oraz braku ryzyka występowania konsekwencji zdrowotnych.

Ile trwa ozonowanie?

Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości sprzętu oraz właściwości ozonu cała procedura przebiega niezwykle sprawnie. W zależności od poziomu zabrudzenia, wielkości instalacji oraz modelu samochodu ozonowanie może zająć od 30 do 90 minut. Procedura zajmuje niewiele czasu, dzięki czemu regularne odgrzybianie klimatyzacji nie jest kłopotliwe i może zostać przeprowadzone osobno lub wraz z innymi czynnościami serwisowymi.

Odgrzybianie klimatyzacji Kraków cena

Ozonowanie klimatyzacji nie wiąże się z dużymi wydatkami, dzięki czemu regularne czyszczenie instalacji nie będzie dużym obciążeniem dla portfela. Ceny w warsztacie GEMMA zaczynają się od 39 złotych, co stanowi doskonałą ofertę dla wszystkich kierowców. Podczas czyszczenia wykorzystywane są maszyny do ozonowania o wysokiej wydajności. Dzięki temu gaz dociera do wszystkich zakamarków instalacji i gruntownie ją czyści z bakterii, grzybów oraz innych szkodliwych drobnoustrojów.

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej Kraków

Pracownicy warsztatu GEMMA rozumieją, jak istotnym elementem jest klimatyzacja, dlatego podczas czyszczenia zadbają o to, aby odgrzybić wszystkie części instalacji. Ogromne doświadczenie, zebrane podczas lat serwisowania różnych typów samochodów osobowych, dostawczych oraz ciężarowych sprawia, że ozonowanie za każdym razem przeprowadzane jest z dbałością o najmniejsze detale. Klienci korzystający z usług naszych fachowców mogą być pewni, że ich samochód znalazł się w dobrych rękach.

odgrzybianie klimatyzacji samochodowej