Światła pozycyjne a postojowe – poznaj różnice!

Oświetlenie w aucie ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niniejszy artykuł to idealny wybór dla tych kierowców, którzy chcą dowiedzieć się kiedy i z jakich świateł samochodowych należy korzystać

Czym charakteryzują się światła pozycyjne?

Światła pozycyjne, jak sama nazwa wskazuje odpowiadają za oświetlenie samochodu w trakcie jego postoju. Światła tego typu można znaleźć zarówno z przodu, jak i z tyłu auta. Oznaczone są one specjalną ikoną reflektorów z rozstrzelonymi kreskami. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że światła pozycyjne znaleźć można nie tylko w samochodach osobowych. Wykorzystywane są one także w pojazdach szynowych, statkach powietrznych i wodnych. 

Kiedy używamy świateł pozycyjnych?

Światła pozycyjne należy włączyć po zapadnięciu zmierzchu. Można je włączyć także podczas postoju, gdy aktualnie nie korzystamy z świateł postojowych. Światła pozycyjne bardzo przydatne są także w warunkach niedostatecznej widoczności, czy też podczas postoju awaryjnego. Pamiętać należy także o tym, że światła pozycyjne muszą być włączone nawet przy holowaniu auta. Jedynym wyjątkiem są motocykle bez wózka. 

światła pozycyjne a postojowe
światła pozycyjne a postojowe

Jakie lampy montowane są w autach?

Kierowcy mogą zamontować z przodu lampy, które mają biały albo żółty kolor. Z tyłu stosowane są wyłącznie czerwone lampy. Warto wspomnieć także o tym, że samochody z przyczepą (o długości większej niż 6 metrów) muszą mieć dodatkowe światła pozycyjne boczne (żółte). Bardzo ważne jest także to, aby lampy boczne były widoczne po zmroku. Zgodnie z przepisami lampy boczne powinny być widoczne z odległości 300 metrów (przy dobrej przejrzystości powietrza). 

Czym charakteryzują się światła postojowe?

Światła postojowe wykorzystywane są w warunkach niedostatecznej widoczności. Włącza się je również w momencie, gdy zatrzymujemy samochód. Zgodnie z przepisami światła postojowe włączyć można wyłącznie z jednej strony auta (od strony osi środkowej jezdni). Świateł postojowych można używać tylko wtedy, gdy auto porusza się bez przyczepy. Identycznie wygląda także sytuacja jeżeli chodzi o samochody przekraczające 6 metrów długości i 2 metry szerokości. 

Kiedy używamy świateł postojowych?

Zgodnie z aktualnymi przepisami Ruchu Drogowego światła postojowe należy włączyć nie tylko podczas postoju, ale również wtedy, gdy występują warunki niedostatecznej widoczności. Głównym zadaniem świateł postojowych jest zasygnalizowanie poszczególnym użytkownikom ruchu drogowego naszego położenia. 

Światła pozycyjne a postojowe – kluczowe różnice

Światła postojowe i pozycyjne bardzo często są ze sobą mylone, dlatego tym bardziej warto dokładnie zapoznać się z kluczowymi różnicami. W pierwszej kolejności należy wyraźnie zaznaczyć, że światła postojowe zgodnie z przepisami nie stanowią obowiązkowego elementu wyposażenia auta. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że producenci samochodów nie muszą ich montować w swoich autach. Pamiętać należy także o tym, że żaden kierowca nie może traktować ich jako jeden z zamienników dla świateł pozycyjnych. Poszczególne światła można rozróżnić również po ich oznaczeniu. Jeżeli chodzi o światła pozycyjne, to jak wspomniano powyżej oznaczane są one ikoną z dwoma reflektorami, które zwrócone są do siebie tyłem. Światła postojowe oznaczone są z kolei przez literę „P”, która emituje 3 wiązki światła w jedną stronę. Każdy kierowca powinien pamiętać, że światła postojowe można zastąpić pozycyjnymi. Zrobić tego nie można oczywiście w drugą stronę. 

Jakie są pozostałe światła samochodowe?

W każdym samochodzie znajdują się światła mijania, których głównym zadaniem jest oświetlenie drogi podczas jazdy. Jeżeli auto nie posiada świateł do jazdy dziennej, to świateł mijania można używać nie tylko po zmroku, ale również w dzień. Wspomniane światła do jazdy dziennej mają za zadanie zastąpić światła mijania. Wyróżnić należy także światła drogowe, które wykorzystywane są do oświetlania drogi na daleki dystans. Jeżeli chodzi o kierunkowskazy, to jak sama nazwa wskazuje sygnalizują one zmianę kierunku jazdy. Przy awarii samochodu włączyć należy światła awaryjne. Z tyłu auta znaleźć można również czerwone światła “stop”.