Obowiązkowe wyposażenie samochodu – w Polsce i za granicą

W Polsce jeżeli chodzi o obowiązkowe wyposażenie samochodu to w każdym aucie powinna znaleźć się sprawna gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Kierowcy zobligowani są również do tego, aby zadbać o czytelność tablic rejestracyjnych. Osoby, które często podróżują za granicę powinny pamiętać o tym, że przepisy są znacznie surowsze. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dokładnie poznać obowiązkowe wyposażenie samochodu 2022.

Czy gaśnica jest obowiązkowa – podstawowe elementy wyposażenia samochodów zarejestrowanych w Polsce

W pierwszej kolejności należy zadbać o sprawną gaśnicę. Na własnym bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać, dlatego też najlepiej wybrać gaśnice typu BC, które umożliwiają nie tylko gaszenie płynów, ale również gazów. Godne polecenia są także niezawodne gaśnice ABC, które dodatkowo bardzo dobrze radzą sobie z gaszeniem ciał stałych. Gaśnica musi posiadać oczywiście ważną homologację. Jeżeli chodzi o pojemność to w zupełności wystarczą gaśnice o pojemności 1 kg, ale jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybrać modele o pojemności 2 kg. Gaśnicę najlepiej przechowywać w miejscu do którego jest szybki dostęp. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że trójkąt ostrzegawczy także powinien posiadać znak homologacji. Przy tablicy rejestracyjnej warto zadbać nie tylko o to, aby była ona prawidłowo zamontowana, ale co najważniejsze musi być czysta. Aby uniknąć mandatu sprawne musi być także oświetlenie tablicy rejestracyjnej

Czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie?

Bardzo wielu kierowców zastanawia się czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie. Co prawda apteczka zgodnie z przepisami nie jest wymagana, ale jak najbardziej warto ją mieć w samochodzie. Każdy kierowca w razie wypadku ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. W zadaniu tym pomóc może właśnie apteczka, w której znajdują się nie tylko bandaże i plastry z opatrunkiem, ale również środki dezynfekujące, rękawiczki ochronne, opaski uciskowe oraz specjalny ustnik do sztucznego oddychania. Ze względów bezpieczeństwa warto wozić w samochodzie również kamizelkę odblaskową. Przyda się ona w sytuacji, gdy trzeba będzie opuścić auto po zmroku na ruchliwej drodze. 

czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie
czy apteczka jest obowiązkowa w samochodzie

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą – co trzeba wiedzieć?

Zgodnie z przyjętą Konwencją Wiedeńską, pojazd musi być wyposażony we wszystkie elementy, które są obowiązkowe w kraju zarejestrowania danego auta. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że polscy kierowcy podróżujący za granicą powinni posiadać trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Warto wspomnieć jednak o tym, że nie wszyscy policjanci podczas kontroli drogowej przestrzegają wspomnianego zapisu. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów warto więc dokładnie zapoznać się z lokalnymi przepisami. W większości krajów przydać może się wspomniana powyżej apteczka pierwszej pomocy i kamizelka odblaskowa. 

Jeżeli chodzi o obowiązkowe wyposażenie samochodu Chorwacja to niezbędne są zapasowe żarówki. Z obowiązku tego zwolnione są wyłącznie samochody, które posiadają oświetlenie LED i halogenowe. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że we Francji kierowcy muszą posiadać własny alkomat. Warto wspomnieć również o tym, że od Hiszpanów wymagane są dwa trójkąty ostrzegawcze. Z kolei w Estonii koła należy zabezpieczyć specjalnymi klinami. Polscy kierowcy bardzo często podróżują autem u naszego zachodniego sąsiada, dlatego też tym bardziej warto poznać obowiązkowe wyposażenie samochodu w Niemczech. Zgodnie z aktualnymi przepisami wymagana jest tam przynajmniej jedna kamizelka odblaskowa, apteczka i trójkąt ostrzegawczy. W sezonie zimowym zadbać należy o łańcuchy śnieżne, które są wymagane na wielu odcinkach. Warto wspomnieć także o specjalnej naklejce ekologiczne Umweltplakette, która umożliwia wjazd do tzw. stref ekologicznych.

W wielu krajach europejskich wymagane są nie tylko wspomniane żarówki zapasowe, ale również bezpieczniki. Na Słowacji obowiązkowa jest linka holownicza, a we Francji zabezpieczenie antywłamaniowe. W wielu krajach obowiązkowym wyposażenie jest także koło zapasowe oraz niezbędne narzędzia do wymiany koła. Przepisy w poszczególnych krajach zmieniają się dość często, dlatego też przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi obostrzeniami. Dzięki temu będzie można uniknąć kosztownego mandatu.

obowiązkowe wyposażenie samochodu
obowiązkowe wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie samochodu 2022 – jakie nowe zmiany nas czekają?

W 2022 roku UE zamierza wprowadzić wiele zmian w przepisach, które dotyczą obowiązkowego wyposażenia. Od maja 2022 wszystkie nowo wyprodukowane auta muszą posiadać między innymi: inteligentne dostosowanie prędkości, awaryjne sygnały stopu, specjalne ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon oraz zaawansowane systemy wykrywania rozproszenia uwagi kierowców. Zgodnie z nowymi przepisami samochody powinny posiadać także specjalny rejestrator danych na temat zdarzeń oraz system wykrywania obiektów przy wykonywaniu manewru cofania.

Zobacz również nasz wpis o poprawnym ciśnieniu w oponach.