Jaki olej do silnika benzynowego?

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych, który ma bezpośredni wpływ na prawidłową pracę całego układu napędowego. Jak łatwo się domyślić, remont silnika nie należy do najtańszych wydatków, dlatego też tym bardziej warto postawić na wysokiej klasy olej do silnika benzynowego. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu można nie tylko znacząco zmniejszyć tarcie, ale co najważniejsze można także ograniczyć powstawanie korozji w samochodzie. Pamiętać należy również o tym, aby wybierać oleje, które są przeznaczone dla konkretnego rodzaju silnika. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jaki olej do silnika benzynowego wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie. 

O czym należy pamiętać?

Jak wspomniano we wstępie na oleju silnikowym nigdy nie należy oszczędzać. Najbezpieczniejszym wyborem są oleje od renomowanych producentów z tzw. „wyższej półki”. Wynika to oczywiście z tego, że oryginalne oleje zawierają w swoim składzie drogocenne dodatki uszlachetniające, które zapewniają pełną ochronę. Tylko umiejętnie dobrany olej do silnika benzynowego jest w stanie utrzymać prawidłową temperaturę, dzięki czemu raz na zawsze można zapomnieć o przegrzaniu. Bardzo dużym atutem olejów silnikowych jest również to, że dzięki nim można ograniczyć odkładanie się zanieczyszczeń bezpośrednio w silniku. 

Klasa lepkości ma znaczenie

Osoby, które nie wiedzą, jaki olej do silnika benzynowego wybrać, powinny w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na klasę lepkości. Większość producentów podaje klasę lepkości korzystając z normy usystematyzowanej przez organizację SAE, dzięki czemu można szybko porównać dostępne na rynku produkty. Klasa lepkości w dużym skrócie mówiąc określa, w jakich granicach temperatur dany olej silnikowy jest w stanie utrzymać optymalną lepkość. Warto wspomnieć także o tym, że każdy z producentów samochodów podaje zalecaną klasę lepkości do poszczególnych modeli swoich aut. Pod uwagę należy wziąć także warunki, w jakich wykorzystywane będzie nasze auto. W sezonie letnim zdecydowanie lepiej sprawdzi się olej, który jest dostosowany do wysokich temperatur. W chłodniejsze dni, jak łatwo się domyślić zdecydowanie lepszym wyborem są oleje o znacznie większej odporności na mrozy. W Polsce warunki pogodowe są bardzo zmienne, a auta użytkowane są przez cały rok. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że najlepiej postawić na uniwersalne oleje o klasie lepkości 5W30, 5W40 albo 10W40.

Zobacz też: Jaki jest najlepszy olej do diesla?

Co warto wiedzieć o normach olejów do silników benzynowych?

Aby wybrać odpowiedni olej do konkretnej jednostki benzynowej, należy zwrócić uwagę na oznaczenia, które znajdują się bezpośrednio na samym oleju silnikowym. W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić dwa główne typy norm. W Polsce korzystamy głównie z normy europejskiej ACEA. Kierowcy zetknąć mogą się również z amerykańską normą API. Jeżeli chodzi o europejską normę, to oleje do silników benzynowych oznaczane są literą „A”. Liczba, która znajduje się obok litery określa jakość danego oleju. Jeżeli interesuje nas olej o najwyższej normie, to należy rozejrzeć się za produktami z oznaczeniem A5. W przypadku amerykańskiej normy oleje benzynowe oznaczane są za pomocą litery „S”. Warto wspomnieć także o tym, że w tym przypadku jakość oleju nie jest określana przez liczby, ale przez litery. Najlepszy jakościowo olej oznaczany jest symbolem „SP”. Starsze oleje mają w zapisie niższe litery alfabetu i pamiętać należy o tym, że nie zawsze nadają się one do stosowania w nowoczesnych układach napędowych.

Jaki jest najlepszy olej do silników benzynowych z gazem?

W Polsce coraz większą popularność zdobywają silniki z instalacją LPG, które także wymagają specjalnego traktowania. Pamiętać należy o tym, że temperatura spalania gazu praktycznie zawsze jest wyższa niż temperatura spalania benzyny. Mało kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że instalacje gazowe mogą redukować działanie dodatków, które znajdują się w oleju. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nieco pogarszają się właściwości oczyszczające i antykorozyjne. Aby uniknąć tych problemów najlepiej postawić na oleje, które wyprodukowane zostały właśnie z myślą o bezpośredniej pracy z instalacją LPG. 

Najlepsze oleje do benzyny z turbo

Na polskich drogach coraz częściej pojawiają się auta wyposażone w silniki z turbodoładowaniem. Popularna turbosprężarka wyróżnia się nie tylko zwiększoną mocą, ale również ograniczonym poborem paliwa. Opisywane silniki pracują w bardzo wysokich temperaturach (do 800 stopni Celsjusza), dlatego też tym bardziej warto postawić na wysokiej klasy oleje. Do silników benzynowych z turbo najlepiej wybrać oleje syntetyczne, które są w stanie zagwarantować odpowiednią ochronę. Producenci oferują specjalne oleje do silników benzynowych z turbo, które ograniczają gromadzenie się osadów i co najważniejsze chronią przed utlenianiem. 

Sprawdź naszą ofertę wymiany oleju.