AdBlue – co to jest?

Nie jest on dodatkiem do paliwa, ale miesza się ze spalinami i dokładnie je oczyszcza. Można go znaleźć w bagażniku, pod maską lub obok wlewu paliwa. Wielbiciele motoryzacji z pewnością wiedzą, o czym mowa. Dla mniej wtajemniczonych wyjaśniamy- chodzi o AdBlue.

AdBlue co to jest?

Wbrew pozorom, w które może wprowadzić nazwa, AdBlue nie ma niebieskiego koloru (blue z ang. – niebieski). Jest to bezbarwny płyn. W skład AdBlue wchodzą:

  • mocznik (32,5%),
  • woda demineralizowana (67,5%).

W żaden sposób nie musicie się obawiać kontaktu z nim, ponieważ nie jest to substancja toksyczna.

Jak działa AdBlue?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy AdBlue oczyszcza spaliny. W jaki sposób? Już wyjaśniamy. Niewielka ilość tego płynu wtryskiwana jest do spalin w układzie wydechowym. Dzięki wysokiej temperaturze i mocznikowi tlenki azotu zostają zamienione w amoniak i dwutlenek węgla. Jednakże to jeszcze nie koniec. AdBlue wykonuje kolejną korzystną dla środowiska czynność. Owe spaliny trafiają do układu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). Tam tlenki azotu zamieniają się w azot i wodę. Ten system stosowany jest od wielu lat w większych pojazdach, takich jak samochody ciężarowe czy autobusy.

adblue co to jest

Jakie samochody korzystają z technologii AdBlue?

Na to pytanie odpowiedź nie jest trudna. Przede wszystkim są to pojazdy dieslowe zarejestrowane po 2015r. Ponadto jest to większość samochodów, które spełniają normę Euro-6. Do marek, które w szczególności korzystają z tej technologii należą: Skoda, Peugeot, Audi, Seat, Volkswagen, BMW, Citroen, Mercedes, czy Jaguar.

Czy wiesz, ile AdBlue spala Twój samochód?

Tak naprawdę wszystko jest zależne od silnika i ekonomii jazdy, zatem ta ilość wynosi od jednego do półtora litra na każde przejechane 1000 km. Nie jest to stosunkowo duża ilość, zwłaszcza, że płyn ten nie jest aż tak drogi, ale o tym w dalszej części artykułu.

AdBlue – co ile dolewać? Co się stanie jak zabraknie AdBlue?

Wszystko zależy przede wszystkim od zbiornika na ten ekologiczny płyn oraz spalania. Może się to wahać między 5 a 20 tysiącami przejechanych kilometrów.

Należy pamiętać, że zbiornik na AdBlue ma pojemność kilkunastu litrów. Zalecaną ilością płynu, jaką powinno się wlać jest 10 litrów. Gdy system wysyła ostrzeżenia o tym, że AdBlue się kończy lub jest jego całkowity brak, należy bezzwłocznie go uzupełnić. Wspomniana ilość pozwoli Ci na bezpieczne przejechanie 10 tys. kilometrów, a z pewnością nie przekroczysz maksymalnego poziomu tego płynu. Krótko mówiąc – zapewni Ci to spokój.

Gdzie kupić AdBlue?

Zapewne nie każdy z Was zwrócił uwagę na to, że ten płyn można śmiało dolać na stacji benzynowej w ten sam sposób, jak paliwo. Można go tam (i nie tylko) kupić w gotowych pojemnikach. Innymi punktami, gdzie można go dostać są sklepy motoryzacyjne lub markety. Ponadto w dobie rozwijającej się technologii cyfrowej coraz więcej osób korzysta z zakupów przez internet.

AdBlue cena

Niezależnie od tego, jaki sposób zakupu wybierzesz, nie musisz zastanawiać się, czy zakupiony płyn jest lepszy lub gorszy. Wszystkie płyny AdBlue mają ten sam skład. Jest to cenna informacja dla osób, które uważają, że bardziej znana, a zarazem droższa marka będzie lepsza.

Za uzupełnienie AdBlue za pośrednictwem dystrybutora na stacji benzynowej zapłacimy ok. 2 zł/l. Jeżeli chcemy zakupić go na stacji w gotowych opakowaniach, musimy liczyć się z kosztem od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (w zależności od wielkości pojemnika).

Zima? Lato? Jaka jest różnica?

Płyn AdBlue „nie lubi” zarazem bardzo niskich temperatur (poniżej -11 stopni C), jak i wysokich. Przy tych pierwszych może on zamarznąć, ponieważ zdarza się, że grzałka nie zadziała, co może doprowadzić do zablokowania układu albo jego uszkodzenia. W przypadku upałów nie przewoź płynu AdBlue w pojemniku zbyt długo w bagażniku. Straci on wtedy swoje właściwości. Lepiej przechowuj go wtedy w chłodnym miejscu i dolewaj tylko, kiedy będzie taka potrzeba.

Cenna uwaga!

W żadnym wypadku nie dolewaj AdBlue do paliwa! Może to skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, takimi jak uszkodzenie pompy paliwa, zbiornika, a nawet całego silnika.

Oczywiście wypadki chodzą po ludziach i czasami, nawet przez nieuwagę może zdarzyć się, że wlejesz płyn nie do tego zbiornika, co trzeba. Mamy oczywiście nadzieję, że w porę zauważysz ten niefortunny błąd. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie uruchamiać wtedy silnika. Ten nieszczęśliwy przypadek mógłby wtedy przynieść więcej szkody niż pożytku. Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem. Tam z pewnością poinstruują Cię, jak należy postępować w zaistniałej sytuacji.

Jak widać płyn AdBlue ma dużo cennych właściwości. Gdy będziesz go stosować z rozwagą i zastosujesz się do naszych rad, z pewnością ominie Cię wiele problemów z Twoim pojazdem. Życzymy szerokiej drogi!

adblue skład

Nasze pozostałe artykuły przeczytasz tutaj!